Nový herní trend? Auto Chess inspiroval Valve i Riot Games.

Nový herní trend? Auto Chess inspiroval Valve i Riot Games.

I když vždy najdeme vývojáře, kteří tvoří podle svého vkusu, i v herním průmyslu najdeme tzv. trendsettery, tedy hry, které zkrátka udávají trendy.

V minulosti tak tomu bylo se zombie hrami. Ty zažily svou éru okolo roku 2011, kdy vyšel například Dead Island, jenž inspiroval spoustu svých nástupců. Někteří se ale snažili tento zombie žánr trochu poupravit, díky čemuž vznikl mód DayZ do Arma 2. Ten kombinoval souboje s nemrtvými a přežívání, které záviselo na příjmu potravin a vody.

DayZ bylo velice úspěšné a nastartovalo éru tzv. survival her, kde musí hráči bojovat nejen s prostředím, ale také s vlastním tělem. Jeho velice úspěšným nástupcem je např. Rust. Zde hru zase obohacuje systém stavění a těžení surovin.

Tyto hry ale v podstatě neměli jednoznačný konec a hráč mohl hrát jak dlouho chtěl. Podle některých názorů chyběla tomuto žánru kompetitivnost. Krátce po uvedení snímku Hunger Games do kin se v Minecraftu objevil stejnojmenný server, který stál na stejných principech jako jeho filmový vzor. Minecraft ale nenabízel tolik možností a zraky hráčů se obrátily na Battle Royale, mód vytvořený opět pro vojenský simulátor Arma 2.

Za ním stál Brendan Green, neboli PlayerUnknown. Ten se následně podílel na vývoji H1Z1, po rozdělení této hry na dva tituly se přesunul na vytvoření vlastní hry, kterou dnes moc dobře známe pod názvem PUBG.

A tato hra opět nastolila trend, který běží dodnes. Je jím battle royale, souboj desítek hráčů na život a na smrt, ze kterého může vzejít pouze jeden přeživší. A opět vznikají další adaptace, a když opomeneme Fortnite či Apex Legends, můžeme zmínit například Darwin Project nebo The Culling.

Nikdy ale není pouze jeden trend. Během vývoje DayZ, Rustu či PUBG se vytvářel zase zcela odlišný žánr, založený zase na modu do Warcraftu 3, a to Dota, neboli MOBA hry. Původní DotA je neoficiální mapou pro Warcraft 3. Obrovského zájmu si všimla firma Valve, která najala hlavního designéra této mapy a dala mu za úkol vytvořit samostatnou Dota hru.

Tak vznikla Dota 2, hra pro 10 hráčů, z nichž každý ovládá svou postavu nabízející unikátní set schopností. Ta opět inspirovala spoustu dalších vývojářských studií, asi největším jménem je Riot Games s League of Legends, na první pohled totožná hra, a tedy naprostá konkurence pro Dota 2. MOBA hry tu jsou s námi již přes 10 let a jejich princip se téměř nezměnil, hráči tak chtěli změnu, chtěli něco, co jim bude stále připomínat jejich oblíbenou hříčku, ale hrát se bude jinak.

Tak vznikl Auto Chess, „fanouškovská“ mapa pro Dotu 2 vytvořená studiem Drodo Games. V ní se hráči přemístí na šachovnici, kam umisťují postavy z Doty. Ty mohou vylepšovat, různě je přemisťovat, se samotným soubojem ale nemohou udělat nic. Mód se stal extrémně populárním, a proto se Valve rozhodlo vytvořit samostatnou hru Dota Underlords, zatímco Drodo Games pracují na mobilní adaptaci.

Celkem nečekaně na tento fenomén odpovídá i konkurent Doty Riot Games se svým Teamfight Tactics. Hra opět stojí na stejných základech a scénář, který nastal u DayZ či PUBG, se opakuje. Stovky tisíc aktivních hráčů, obrovská čísla na Twitchi a (prozatím) jedna konkurenční adaptace. Je pouze otázkou času, kdy se začnou tvořit další a další hry, které si od Auto Chess propůjčí základy a postaví na nich svou vlastní hru. Je tedy možné, že tu máme další trend, a to hraní upravených šachů s herními postavičkami? Podle zájmu lidí to tak opravdu vypadá, není ale úplně jisté, jestli se do souboje pustí i ostatní studia. Jak Riot Games, tak Valve stojí na obrovské fanouškovské základně, která oceňuje použití svých oblíbených postav. Do souboje se může pustit například Smite nebo Heroes of the Storm, ale nemyslíme si, že zažijí takový úspěch, jako Auto Chess či Teamfight Tactics.

 

Zdroj:Grunex.com

O autorovi:

Členem od: 28.03.2019
Příspěvků: 57

Komentáře

Článek nemá žádné komentáře.
Pro přidání komentáře se prosím přihlašte..
Chat
 • GreenKingSK

  Aha dk moc :)

 • ace321cz

  Ahoj zapni TS3 nahoře máš lištu Permissions na to klikni a dole Use Privilege Key tam dej ten klíč s mailu.

 • GreenKingSK

  ludia zalozil som si roomku, uz je pridana ale kde si mozem aktivovat toho room admina? pls help

 • JohnWick35

  Bezva díky

 • ace321cz

  Ahoj zkus číselnou ip: 81.0.217.180:7288

 • JohnWick35

  Ahoj. Mám problém - nejde mi připojit se na tsku na tento server ts3.parba.eu - funguju na tomto serveru už delší dobu a teď mě to píše abych se připojil přes server ts3.fakaheda.eu. Nevím co s tím. Můžete mi prosím poradit ? Díky

 • ace321cz

  Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit při jakémkoliv problému třeba zde...

Naposledy aktivní

Novinky do schránky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací